wtorek, 13 listopada 2012

Polifosforan czy Crystal-Right?

Jednymi z najbardziej popularnych urządzeń uzdatniających są kolumny filtrujące. Są to urządzenia, zakładane przy wejściu instalacji kanalizacyjnej do domu, uzdatniające kompleksowo wodę we wszystkich rurach. Kolumny wolnostojące wyposażone są w specjalną głowicę sterującą i pojemnik z solanką. Głowica sterująca, która działa najczęściej czasowo, o konkretnych godzinach regeneruje złoże solanką.
Uzdatnianie wody filtrami takimi jak zmiękczacze, odżelaziacze czy odmanganiacze potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania konkretnego złoża. Ich pełen katalog dostępny na stronie internetowej producenta http://www.ultrafiltracja.pl.
  • Żywica kationitowa to jonit o odczynie kwasowym, regenerowany chlorkiem sodu, którego żywotność wynosi 15 lat. Atrybutem tego złoża jest jego niska cena. Znajduje zastosowanie zarówno w przemyśle, jak i w warunkach domowych.
  • Crystal-Right oprócz tego, że zmiękcza wodę, wyłapuje również związki żelaza, manganu. Regeneruje się chlorkiem sodu. Dostępne są dwa rodzaje Cystala - Cr 100 usuwające amoniak i Cr 200, który lepiej zmiękcza wodę. Złoże swoje właściwości zachowuje przez 10lat.
  • Polifosforan stosuje się zazwyczaj w filtrach mechanicznych. Jego zasada działania polega na tym, że łączy się ze związkami wapnia i magnezu przez co efektywnie zmiękcza wodę, lecz zmienia jest własności chemiczne.
  • Klarsanit składa się z piasku kwarcowego i złoża dolomitowego. Posiada właściwości utleniające żelazo. Regeneracja odbywa się napowietrzoną wodą.
  • W przypadku defemana, musimy zaopatrzyć się w zbiornik hydroforowy. W zbiorniku odbywa się początkowy proces utleniania żelaza. Oprócz żelaza eliminuje mangan. Złoże nie wymaga wymiany przez 5 lat.
  • Greensand eliminuje całkowicie mangan, żelazo i siarkowodór. Regeneracja odbywa się nadmanganianem potasu bez obligatoryjnego napowietrzania. Zasada działania polega na tym, iże Związki trudno rozpuszczalne zostają w złożu.
  • Węgiel aktywny usuwa chlor, związki rakotwórcze, metale ciężkie, pestycydy i inne szkodliwe substancje. Poprawia stan organoleptyczny wody. Wymaga płukania wstecznego. Żywotność do 3 lat.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz