sobota, 10 sierpnia 2013

Co z tą wodą...?

Niezależnie od tego jaka pogoda jest za oknem powinniśmy pamiętać, by spożywać dziennie określone ilości płynów. Człowiek może może przeżyć bez wody tylko 3 dni, a dla porównania - bez jedzenia aż 3 tygodnie. W internecie głośno jest o akcji propagującej nawyk spożywania wody.
Patronem akcji jest krainawody.pl. Nawyk systematycznego picia wody (np. po kawie, herbacie itp) niesie za sobą tylko pozytywne rezultaty. Mało kto wie, że uczucie pragnienia jest jednym z początkowych stadium odwodnienia organizmu. Warto o tym wiedzieć szczególnie latem, gdy pogoda powoduje, iż pot leci z nas strugiem i wydalamy stale wodę z organizmu.

Naukowo udowodnione jest, że odpowiednio nawodniony organizm wydziela więcej endorfin, które odpowiadają za dobre samopoczucie. Stan pragnienia może doprowadzić do rozdrażnienia i problemów z koncentracją. Zdarza się także, że braki płynów w organizmie mogą stać się przyczyną słabości, a następnie doprowadzić do zemdlenia. Takie przypadki bardzo często obserwowane są w czasie lata.

Dla sportowców poleca się spożywanie wody wysoko mineralizowanej bogatej w wapń i magnez. W czasie treningu siłowego otwierają się pory w skórze, przez które wypacają się nie tylko toksyny, ale również minerały. W celu uzupełnienia ich braku można zażywać różnego rodzaju witaminy w tabletkach lub po prostu... pić dobrej jakości wodę.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz